Spoření vs. investice

Spoření je pro většinu z nás běžné a samozřejmé. Jaké jsou ale vlastně dnes možnosti? Co je výhodné pro nás a ne pro banky nebo pojišťovny?

Peníze si spoříme s takovou samozřejmostí, aniž si uvědomujeme, že se většinou jedná o investice, kterým se podvědomě vyhýbáme, protože se jich bojíme. Přitom banky a jiné finanční instituce, kterým svěřujeme naše peníze, je zhodnocují právě tím, že je investují.

Avšak my většinou využíváme produkty, které tak nějak zdomácněly, o kterých moc nepřemýšlíme, protože jsou „bezpečné“ a spíše konzervativní. Jde hlavně o produkty s příspěvky státu. Jedná se zejména o stavební spoření a penzijní připojištění. Už méně z nás si uvědomuje, že to nemusí být až tak výhodné a jen málo jedinců si spočítá efektivní úrokovou výnosnost těchto produktů a dovede je vhodně využívat, aby výnosy byly alespoň mírně nad inflací. V poslední době vzniká mnoho poradenských firem, které nabízí i jiné možnosti. Je jen otázkou jejich zkušeností, znalostí, nezávislosti a pro-klientského myšlení, zda vám navrhnou to, co potřebujete a co je výhodné pro vás a ne pro banky nebo pojišťovny.

Jaké jsou vlastně dnes možnosti investování?

Zjednodušeně:

 • spořící účty
 • stavební spoření
 • penzijní připojištění
 • investiční životní pojištění
 • cenné papíry
 • starožitnosti a umění
 • nemovitosti
 • drahé kovy 

Spořící účty

Banky dnes nabízí různé spořící účty, většinou již bez poplatků, ale výnosy jsou hodně nízké. Proto jsou tyto účty vhodné pro krátkodobé uložení peněz a na vytvoření a uložení nezbytné finanční rezervy, kterou máme ihned k dispozici. Pořád je to lepší, než když máme peníze na běžném účtu.

Stavební spoření

Velice rozšířená forma spoření, jenže dnes většinou ani nekopíruje inflaci. Státní podpora se snížila na 10% ročního vkladu a výnosy jsou i zdaněny. Vhodné spíše pro drobné střadatele do cílové částky asi 100 000 -150 000 Kč. Dalším využitím může být plánovaný úvěr na bydlení, rekonstrukci a podobně.

Penzijní připojištění

I zde došlo k několika změnám a je třeba si uvědomit, kdy a kolik peněz zde ukládat. U mladých lidí je vhodné spořit jen nízkou částku ( pro zbývající peníze je vhodné využít jiné produkty ), nicméně u starších, v období 10-15 let před důchodem, se vyplatí spořit částku 1000 Kč, zajišťující nám maximální příspěvek od státu.

Investiční životní pojištění

Určitě nejméně vhodný produkt pro spoření. Vysoká nákladovost produktu nám znehodnocuje výnosy, které můžeme mít třeba u otevřených podílových fondů, kam naše peníze pojišťovna stejně investuje. Tento produkt může být vhodný jedině v případě příspěvků zaměstnavatele, ojediněle i u klientů, kteří jsou pojištěni na vysoké částky a slevy na pojištění jim kompenzují nízké výnosy.

Cenné papíry

Mezi nejznámější patří

 • akcie
 • dluhopisy
 • podílové listy

Při těchto způsobech investování je vhodné mít speciální znalosti a bohaté zkušenosti, proto je lepší využít služeb odborníka.

Starožitnosti a umění

Velmi specifický způsob investice pro úzký okruh investorů. Nicméně sem můžeme zařadit i sbírky známek, mincí, archivních vín, autoveteránů apod.

Nemovitosti

Jedná se o velice oblíbený a často využívaný typ investice. Nicméně tato investice vyžaduje vysoký počáteční vklad, určité znalosti z realitní činnosti a provozu nemovitostí. Odměnou nám pak je trvalý pasivní příjem a v případě potřeby i výnos z prodeje.

Drahé kovy

Především se jedná o investiční zlato, stříbro a diamanty. Specifická investice, kde nejde ani tak o výnosy, ale především o uchování hodnoty a ochranu proti znehodnocení peněz. Další velkou výhodou je, že se jedná o skryté investice, o kterých nikdo neví, neexistuje žádný registr, což nám může pomoci v nepříjemných situacích (například při obstavení účtů a majetku).

Chcete vědět, jak a kam nejlépe investovat?

Mé pomoci s investicemi využily již desítky spokojených klientů. Pevně věřím, že jsem splnil jejich cíle a očekávání. Důkazem mi jsou jejich úsměvy na tváři a často i naše další spolupráce v oblasti financí. Rád pomohu i vám. Stačí jen vyplnit následující formulář. Jeho odesláním nic neriskujete.

Začít můžete už teď! Nechte své peníze vydělávat již dnes!

Po přijetí daného formuláře vám zavolám a společně si dohodneme nezávaznou schůzku. Pak budete mít čas si vše promyslet a rozhodnout se pro řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat.

 

Jak vám můžeme pomoci

Naše reference

Martina Šimáčková, Brno
Martina Šimáčková, Brno

Vyhovuje mi profesionální a zároveň pohodový přístup pana Matějky a to jak při řešení finančních závazků či pojištění, tak i při jednotlivých konzultacích a návrzích.

Martin Soldán, Prostějov
Martin Soldán, Prostějov

Ing. Matějka mi pomohl v době, kdy jsem měl volný větší finanční obnos a nevěděl jsem, jak jej nejlépe zhodnotit. Dal jsem na jeho rady a zainvestoval do světových fondů.

Další reference


Podívejte se na náš blog

Bankovní a nebankovní úvěry

20. 05. 2014, Zdeněk Matějka

Bankovní a nebankovní úvěry – Víte, jaké jsou rozdíly? Kdo se k nám chová férově a kdo chce jen rychle vydělat? Inspirací mi byl tento článek na  www.penize.cz: Daniel Hůle: Pět nebankovních… Číst na blogu »

Americká versus Australská hypotéka

15. 04. 2014, Zdeněk Matějka

Americká versus Australská hypotéka – mají tyto dva typy úvěrů něco společného? Co skrývají jejich záhadné názvy a k čemu je můžeme využít? Ano, jedno společné tyto hypotéky mají. A to, že… Číst na blogu »

Další články na blogu


© 2021 Zajištěná budoucnost – řešení vašich financí

Vytvořeno pomocí WebLocalBusiness