Spoření je pro většinu z nás běžné a samozřejmé. Jaké jsou ale vlastně dnes možnosti? Co je výhodné pro nás a ne pro banky nebo pojišťovny?
Peníze si spoříme s takovou samozřejmostí, aniž si uvědomujeme, že se většinou jedná o investice, kterým se podvědomě vyhýbáme, protože se jich bojíme. Přitom banky a jiné finanční instituce, kterým svěřujeme naše peníze, je zhodnocují právě tím, že je investují.
Avšak my většinou využíváme produkty, které tak nějak zdomácněly, o kterých moc nepřemýšlíme, protože jsou „bezpečné“ a spíše konzervativní. Jde hlavně o produkty s příspěvky státu. Jedná se zejména o stavební spoření a penzijní připojištění. Už méně z nás si uvědomuje, že to nemusí být až tak výhodné a jen málo jedinců si spočítá efektivní úrokovou výnosnost těchto produktů a dovede je vhodně využívat, aby výnosy byly alespoň mírně nad inflací. V poslední době vzniká mnoho poradenských firem, které nabízí i jiné možnosti. Je jen otázkou jejich zkušeností, znalostí, nezávislosti a pro-klientského myšlení, zda vám navrhnou to, co potřebujete a co je výhodné pro vás a ne pro banky nebo pojišťovny.
Zjednodušeně:
Banky dnes nabízí různé spořící účty, většinou již bez poplatků, ale výnosy jsou hodně nízké. Proto jsou tyto účty vhodné pro krátkodobé uložení peněz a na vytvoření a uložení nezbytné finanční rezervy, kterou máme ihned k dispozici. Pořád je to lepší, než když máme peníze na běžném účtu.
Velice rozšířená forma spoření, jenže dnes většinou ani nekopíruje inflaci. Státní podpora se snížila na 10% ročního vkladu a výnosy jsou i zdaněny. Vhodné spíše pro drobné střadatele do cílové částky asi 100 000 -150 000 Kč. Dalším využitím může být plánovaný úvěr na bydlení, rekonstrukci a podobně.
I zde došlo k několika změnám a je třeba si uvědomit, kdy a kolik peněz zde ukládat. U mladých lidí je vhodné spořit jen nízkou částku ( pro zbývající peníze je vhodné využít jiné produkty ), nicméně u starších, v období 10-15 let před důchodem, se vyplatí spořit částku 1000 Kč, zajišťující nám maximální příspěvek od státu.
Určitě nejméně vhodný produkt pro spoření. Vysoká nákladovost produktu nám znehodnocuje výnosy, které můžeme mít třeba u otevřených podílových fondů, kam naše peníze pojišťovna stejně investuje. Tento produkt může být vhodný jedině v případě příspěvků zaměstnavatele, ojediněle i u klientů, kteří jsou pojištěni na vysoké částky a slevy na pojištění jim kompenzují nízké výnosy.
Mezi nejznámější patří
Při těchto způsobech investování je vhodné mít speciální znalosti a bohaté zkušenosti, proto je lepší využít služeb odborníka.
Velmi specifický způsob investice pro úzký okruh investorů. Nicméně sem můžeme zařadit i sbírky známek, mincí, archivních vín, autoveteránů apod.
Jedná se o velice oblíbený a často využívaný typ investice. Nicméně tato investice vyžaduje vysoký počáteční vklad, určité znalosti z realitní činnosti a provozu nemovitostí. Odměnou nám pak je trvalý pasivní příjem a v případě potřeby i výnos z prodeje.
Především se jedná o investiční zlato, stříbro a diamanty. Specifická investice, kde nejde ani tak o výnosy, ale především o uchování hodnoty a ochranu proti znehodnocení peněz. Další velkou výhodou je, že se jedná o skryté investice, o kterých nikdo neví, neexistuje žádný registr, což nám může pomoci v nepříjemných situacích (například při obstavení účtů a majetku).
Mé pomoci s investicemi využily již desítky spokojených klientů. Pevně věřím, že jsem splnil jejich cíle a očekávání. Důkazem mi jsou jejich úsměvy na tváři a často i naše další spolupráce v oblasti financí. Rád pomohu i vám. Stačí jen vyplnit následující formulář. Jeho odesláním nic neriskujete.
Po přijetí daného formuláře vám zavolám a společně si dohodneme nezávaznou schůzku. Pak budete mít čas si vše promyslet a rozhodnout se pro řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat.
Vyhovuje mi profesionální a zároveň pohodový přístup pana Matějky a to jak při řešení finančních závazků či pojištění, tak i při jednotlivých konzultacích a návrzích.
Ing. Matějka mi pomohl v době, kdy jsem měl volný větší finanční obnos a nevěděl jsem, jak jej nejlépe zhodnotit. Dal jsem na jeho rady a zainvestoval do světových fondů.
20. 05. 2014, Zdeněk Matějka
Bankovní a nebankovní úvěry – Víte, jaké jsou rozdíly? Kdo se k nám chová férově a kdo chce jen rychle vydělat? Inspirací mi byl tento článek na www.penize.cz: Daniel Hůle: Pět nebankovních… Číst na blogu »
15. 04. 2014, Zdeněk Matějka
Americká versus Australská hypotéka – mají tyto dva typy úvěrů něco společného? Co skrývají jejich záhadné názvy a k čemu je můžeme využít? Ano, jedno společné tyto hypotéky mají. A to, že… Číst na blogu »
© 2021 Zajištěná budoucnost – řešení vašich financí
Vytvořeno pomocí WebLocalBusiness